Przejdź do treści

Technologia nieinwazyjnej terapii falami uderzeniowymi

Fale akustyczne

To inaczej fale dźwiękowe, stosuje się też określenie fale shockowe. To one wywołują przykry dla uszu huk, gdy na niebie przelatuje wojskowy samolot z prędkością ponaddźwiękową. Falą akustyczną jest też słyszany w czasie burzy grzmot. Taka fala jest w stanie spowodować pękanie szyb. Najogólniej uderzeniowe fale akustyczne mogą przenosić energię z miejsca wytworzenia do odległych rejonów. Odpowiednio zmodyfikowane potrafią nieinwazyjnie walczyć z niedoskonałościami ciała BEZ POTRZEBY USZKADZANIA SKÓRY! To technologia, która kierunkowo i miejscowo wprowadza w głąb do ciała energię o działaniu terapeutycznym.

Terapeutyczna moc fali uderzeniowej

Fale akustyczne to niezwykle silne, ukierunkowane impulsy dźwiękowe, które wywołują drgania w organizmie. W medycynie robią karierę od lat 80-tych, kiedy zaczęto ich używać do rozbijania kamieni nerkowych oraz leczenia schorzeń ścięgien i mięśni. Odkryto wtedy, że impulsy dźwiękowe o dużej energii rozchodzą się w ciele jako drgania i mają zdolność bezinwazyjnego „przechodzenia” przez otaczające tkanki. Terapie z wykorzystaniem fal akustycznych stały się popularne w urologii, a także w fizjoterapii, ortopedii i medycynie sportowej, gdzie z powodzeniem leczą ból oraz pomagają w regeneracji mięśni, stawów, więzadeł, a nawet kości.

Jakie efekty daje fala akustyczna w zabiegach na ciało

Fala akustyczna to lubiany zabieg ze względu na szybkie efekty. Są one widoczne u większości osób już po pierwszej sesji. Najczęściej skokowa poprawa jakości skóry następuje po trzeciej i czwartej sesji. Optymalna liczba zabiegów zależy jednak od sytuacji wyjściowej (stopień zaawansowania cellulitu), trybu życia (ruch, dieta) oraz czynników genetycznych. Efekt ujędrnienia będzie narastał ze względu na długotrwałą kolagenogenezę, czyli proces wytwarzania nowego kolagenu. Ewoluuje on od prostego łańcucha aminokwasów poprzez postać spirali, potrójnej helisy, do postaci fibrylarnej i wreszcie włóknistej. Włókna kolagenowe potrzebują więc czasu, aby powstać. Regeneracja kolagenu będzie trwać do 3 miesięcy po zakończeniu terapii. Tym samym cały czas będzie się poprawiać napięcie i jędrność skóry.

Działanie na tkanki skórne i podskórne

 • Poprawa mikrokrążenia.
 • Lepsze odżywienie.
 • Uelastycznienie tkanki łącznej.
 • Zwiększony przepływ limfy.
 • Przyspieszenie metabolizmu tkankowego.
 • Zwiększona synteza kolagenu i elastyny.
 • Poprawa jędrności i elastyczności skóry.
 • Redukcja cellulitu.
 • Poprawa tekstury i wygładzenie powierzchni skóry.

Zastosowanie zabiegu falą akustyczną

Ujędrnianie i wygładzanie

Fale akustyczne poleca się do modelowania brzucha, talii, bioder, pośladków, ramion i ud. Także mężczyźni chętnie stosują terapię akustyczną. Działanie ujędrniające sprawia, że skóra po zabiegach jest także lepiej odżywiona, ujędrniona i gładka.

Terapia tzw. ciężkich nóg

Lipodemia (nazywana także lipedemą) często mylona jest z obrzękami limfatycznymi czy otyłością. W rzeczywistości jest rodzajem obrzęku tłuszczowego. Nazywana chorobą ciężkich (grubych) nóg objawia się uczuciem ciężkości, bólem i symetrycznym puchnięciem obu nóg. Nadmierna tkanka tłuszczowa występuje też na pośladkach. Co charakterystyczne, przerost kończy się na kostkach i nie obejmuje stóp. Terapia falą akustyczną stymuluje układ limfatyczny, przyspiesza transport metabolitów oraz redukuje obrzęki.

Terapia blizn i rozstępów

Zarówno blizny, jak i rozstępy dobrze reagują na terapię akustyczną. Z medycznego punktu widzenia rozstępy traktuje się podobnie jak blizny, ponieważ są one rodzajem uszkodzenia czy osłabienia włókien kolagenowych i elastynowych, tworzących strukturę skóry. Fala shockowa, zwiększając ukrwienie i pobudzając pracę fibroblastów, zwiększa produkcję dobrej jakości kolagenu i elastyny. W rezultacie blizny i rozstępy wygładzają się.
Blizny: Nierówności zostają zredukowane, przykurcze tkanek zanikają, blizna uelastycznia się i wtapia w otaczającą ją normalną tkankę. Także system nerwowy wokół blizny zostaje zregenerowany, co jest ważne dla klientów z zaburzeniami czucia w rejonie blizn.
Rozstępy: Fala akustyczna poprawia teksturę skóry pokrytej rozstępami, nowo wytworzony kolagen wypełnia wgłębienia, poprawia się też koloryt skóry.

Stymulowanie reakcji biologicznej w tkankach

Stymulowana terapią falami akustycznymi reakcja biologiczna obejmuje osłabienie miejscowych wrażeń bólowych, odprężenie mięśni oraz poprawę krążenia, co przekłada się na miejscowe wzmożenie czynności metabolicznej i poprawę odżywienia tkanek.

Terapia cellulitu

Fala akustyczna, wykorzystywana od lat 80-tych w zabiegach rozbijania kamieni nerkowych, okazała się bardzo skuteczna w leczeniu wszystkich form cellulitu, co potwierdzają badania kliniczne. Zabiegi są całkowicie bezinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne.
Fala uderzeniowa redukuje cellulit i wygładza strukturę skóry na takich okolicach jak brzuch, uda, pośladki oraz ramiona.

Cellulit

Cellulit to defekt estetyczny, na który podatne są kobiety. Winą obarcza się charakterystyczną „ kobiecą ” budowę tkanki tłuszczowej z cienkimi przegrodami tkanki łącznej, ułożonymi niczym siatka – prostopadle do powierzchni skóry ( u mężczyzn pasma tkanki łącznej są ułożone skośnie ). Cellulit powstaje, gdy:
Tkanka łączna ulega zwłóknieniu i blokuje metabolizm tłuszczów oraz ogranicza pracę układów: krwionośnego i chłonnego.
„ Uwięzione ” przez tkankę łączną komórki tłuszczowe zatrzymują lipidy i pęcznieją.
Miejscowe krążenie krwi w tkankach jest osłabione ( zmniejsza się dopływ tlenu i składników odżywczych ).
Spada produkcja kolagenu i elastyny w źle odżywionej skórze.
Zaburzony zostaje proces usuwania toksyn, co prowadzi do deformacji tkanki łącznej.
Do tego należy oczywiście dopisać czynniki genetyczne oraz złą dietę, brak ruchu, antykoncepcję i niektóre schorzenia ( hormonalne i układu krążenia ).
FAZY ROZWOJU CELLULITU
Falą akustyczną możesz działać w swoim gabinecie czy klinice na różne rodzaje cellulitu. Diagnozując klientki pamiętaj, że warto proponować terapie na wczesnych etapach rozwoju „ skórki pomarańczowej ”. Serie będą wtedy krótsze, a ich działanie zapobiegnie rozwojowi kolejnych faz cellulitu.
Jak rozpoznać poszczególne fazy cellulitu? Aby łatwiej rozmawiać o cellulicie, zamieszczamy skrótowy opis poszczególnych etapów rozwoju:
ETAP I
Cellulitu nie widać gołym okiem, ale skóra może być przekrwiona, a tkanki zatrzymywać wodę.
ETAP II
Występują pierwsze nierówności, ale pomarańczowa skórka jest widoczna w ostrym świetle albo po ściśnięciu skóry. Na tym etapie powstają obrzęki, a skóra ma niejednolitą temperaturę z powodu zastojów żylnych.
ETAP III
Cellulit jest widoczny gołym okiem w każdej pozycji. Skóra jest zimniejsza, ale jednocześnie tkliwa, wrażliwa na dotyk. Skupiska komórek tłuszczowych zaciągane przez tkankę łączną powiększają się. Tkanka łączna włóknieje, co nasila zaburzenia krążenia.
ETAP IV
Skóra jest chłodna i przerośnięta, w większości miejsc bolesna. Widoczne są duże pofałdowania, w których można wyczuć liczne stwardnienia. To skupiska kolagenu, które uciskają na naczynia krwionośne i zaburzając krążenie. Oddziałują też na włókna nerwowe, stąd pojawiający się ból.

Jak fala akustyczna zwalcza cellulit

Jak wiemy, fala akustyczna o dużej energii wytwarza wibracje w tkance łącznej. Są one imponująco skuteczne w walce z cellulitem. Dlaczego? KROK PO KROKU wytłumaczymy , jak przebiega ten proces:

 1. Wibracje powodują rozluźnienie tkanki łącznej, nawet najbardziej zwłókniałej w zaawansowanych postaciach cellulitu.
 2. Od razu poprawia się lokalne krążenie krwi w tkankach oraz przyspiesza rozpad komórek tłuszczowych. Komórki łatwiej też opróżniają zatrzymany wewnątrz tłuszcz.
 3. Pobudzony do pracy układ limfatyczny usuwa zastoje toksyn i zbędne produkty przemiany materii, w tym tłuszcz uwolniony z komórek tłuszczowych.
 4. Skóra wygładza się, a nierówności powoli znikają.
 5. Szybko schodzą obrzęki limfatyczne, zmniejszają się obwody ciała.
 6. Dotleniona i odżywiona skóra zyskuje zdrowy koloryt.
 7. Fala akustyczna pobudza również fibroblasty, które intensywnie pracują nad nowymi włóknami kolagenu i elastyny. W rezultacie jeszcze przez kilka miesięcy po zabiegach trwa proces przebudowy i ujędrniania skóry.

Modelowanie sylwetki falą akustyczną

Przed zabiegiem

Dla lepszego efektu lipolitycznego i przyspieszenia drenażu warto na 2 dni przed zabiegiem przyjmować więcej płynów, ok. 2 litrów dziennie. Terapia falą akustyczną nie wymaga po za tym specjalnych przygotowań. Osoba wykonująca zabieg prosi pacjentkę/-a o zdjęcie odzieży, a następnie zaprasza na fotel zabiegowy. Skóra nie musi być pozbawiona owłosienia, a więc nie trzeba prosić klientów o specjalne przygotowanie się do zabiegu.

Przebieg zabiegu

Miejsce, które będzie poddane terapii, zostaje pokryte żelem zabiegowym. Następnie dobierana jest głowica, siła nacisku i odpowiednie ruchy do obszaru zabiegowego. Na pośladkach są to np. niewielkie ruchy okrężne, na biodrach krótkie skośne ruchy, z kolei brzuch opracowywany jest płynnymi ruchami po obwodzie kwadratu. Uda, zarówno z przodu jak i z tyłu wymagają ruchów serpentynowych, w poziomie i pionie. Technika wykonywania zabiegu zawsze prowadzi złogi tłuszczowe i limfatyczne, uwolnione falą uderzeniową, do najbliższych węzłów chłonnych. Podczas zabiegu pacjent odczuwa impulsowe uderzenia, których intensywność można regulować w zależności od odczuć. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego.

Po zabiegu

Po zabiegu możliwe jest uczucie pieczenia, lub mrowienia. W miejscu objętym terapią obserwujemy zaróżowienie lub zaczerwienienie skóry. To normalne i krótkotrwałe objawy, związane z terapią. Ustępują one po ok. 4-5 dniach. Aby przyspieszyć drenaż i metabolizm tłuszczu, warto przez minimum 2 dni po zabiegu zwiększyć przyjmowanie płynów do 2 litrów dziennie.

Częstotliwość zabiegów

Już po pierwszym zabiegu skóra jest gładsza, ujędrniona i bardziej sprężysta. Dla optymalnych efektów zaleca się serię 4–6 zabiegów falą akustyczną 1–2 razy w tygodniu.

Przeciwwskazania do zabiegów

Ciąża i karmienie piersią
Choroby nowotworowe
Zakrzepica
Zaburzenia krwi, trudna krzepliwość
zażywanie antykoagulantów
Polipy w obrębie miejsca leczonego
Polineuropatie
Ostre stany zapalne
Leczenie kortykosteroidami w okolicy zabiegowej
Ciężka niewydolność nerek lub wątroby
Rozrusznik serca
Metalowe implanty w okolicy zabiegowej

Zainteresowana zabiegiem?

Skontaktuj się z nami, a zarekomendujemy zabieg idealnie dobrany do Twoich potrzeb

Call Now Button