Przejdź do treści

Technologia drenażu limfatycznego

Układ limfatyczny

Układ limfatyczny, wchodzący w skład układu krążenia, ma ogromny wpływ na nasz wygląd oraz zdrowie. Odpowiada on za gromadzenie jak i odpływ zbędnych produktów przemiany materii z tkanek. Okazuje się też, że każdego dnia przez układ limfatyczny przepływają ok. 4 litry płynu pełnego toksyn. System chłonny zajmuje się jednak nie tylko cyrkulacją płynów ustrojowych, chroni nas też przed zakażeniami.
Zaburzenia pracy systemu chłonnego głównie prowadzą do tego, że płyny ustrojowe zalegają w przestrzeni międzykomórkowej. Właśnie w ten sposób powstają obrzęki, które mogą być bolesne i szkodliwe dla naszego zdrowia. Pod wpływem zastojów większe robią się obwody ciała, mamy więc np. obrzmiałe nogi czy ręce. Nadmiar płynów prowadzi również do stanów zapalnych jak i zwłóknień tkance podskórnej, które szczególnie wpływają na rozwój cellulitu.
Na całe szczęście można temu skutecznie zapobiegać. Mechaniczny drenaż limfatyczny usprawnia krążenie limfy oraz redukuje obrzęki. W przeciwieństwie do innych masaży, znanych z wizyt w SPA, nie wywołuje on przekrwienia tkanek, przy tym jest bezbolesny i relaksujący.

Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny to skuteczna metoda masażu, działająca leczniczo na system limfatyczny. Technologia mechanicznego drenażu limfatycznego to bezinwazyjne terapeutyczne zabiegi, wykorzystywane do poprawy krążenia limfy i krwi w kończynach górnych i dolnych. Technologia wykorzystywana jest do leczenia zaburzeń w obwodowym przepływie krwi i limfy, np.: w obrzęku limfatycznym, obrzękach pourazowych i pooperacyjnych oraz w przypadkach tzw. „syndromu ciężkich nóg”.

Profesjonalnie opracowane programy zabiegowe (33 programy wbudowane w urządzenie) redukują takie objawy jak: przewlekłe obrzęki, niewydolność żył jak i niedokrwienie kończyn dolnych. Zapobiegają powstawaniu żylaków, a także stanowią doskonałe uzupełnienie opieki pooperacyjnej, pomagając pacjentom wrócić do ich normalnego funkcjonowania.

Badania pokazują, że przerywana presoterapia pneumatyczna skutecznie poprawia działanie układu limfatycznego i żylnego. Pneumatyczny masaż uciskowy jest pozytywnie postrzegany przez pacjentów, jako bardzo przyjemny oraz skuteczny sposób leczenia. Z kolei w okolicach objętych drenażem pojawia się uczucie ulgi. Zabieg nie wymaga wsparcia farmakologicznego.

Przebieg zabiegu

Zabiegi wykonywane aparatem uciskowym działają na zasadzie sekwencyjnego masażu uciskowego – presoterapii. Specjalne aplikatory z zachodzącymi na siebie komorami powietrznymi obejmującymi równomiernie cały obszar zabiegowy zapewniają delikatny oraz przyjemny masaż, który przywraca prawidłowe funkcjonowanie układu limfatycznego i układu żylnego. Kończyna, która ma być poddana terapii, zostaje umieszczana w nadmuchiwanym rękawie, którego zadaniem jest wykonać masaż, każdy rękaw składa się z wielu niezależnych od siebie komór, które wypełniają się rytmicznie powietrzem we wcześniej zdefiniowanych cyklach. Urządzenie wykorzystuje przesuwającą się falę uciskową w celu wykonania kompresyjnego drenażu limfatycznego.

Bezpośrednio na ciało lub na odzież (nie ma konieczności rozbierania się) zakładamy kombinezon zabiegowy, którego kształt jest dopasowany do okolicy zabiegowej. W zależności od wskazań może przypominać nogawki spodni, całe spodnie lub rękaw koszuli.
Kombinezony zakłada się wygodnie, dzięki systemowi zamków błyskawicznych lub rzepów. Na starcie strumień sprężonego powietrza wypełnia kombinezon zabiegowy i rozpoczyna się kompresyjny masaż limfatyczny. Delikatne i rytmiczne fale uciskowe (presoterapia) udrażniają pracę węzłów chłonnych i całego układu limfatycznego. W przypadku miejscowych problemów, np. w okolicy kolana, można część komór wyłączyć, aby omijać problematyczne miejsce.

Drenaż aparaturowy jest w pełni powtarzalny i nie zależy od indywidualnych umiejętności osoby wykonującej zabieg.
Urządzenie do drenażu limfatycznego dopasowuje siłę nacisku indywidualnie do stanu pacjenta.

Wskazania

Wskazania do zabiegu drenażem limfatycznym mogą mieć zarówno charakter medyczny jak i estetyczny. Dlatego zabieg z jednej strony świetnie nadaje się do wspierania przy modelowaniu sylwetki. Ale jest również polecany jako solidne wsparcie terapii w centrach rehabilitacyjnych czy medycznych.

Częstotliwość

Liczbę zabiegów dobieramy indywidualnie do rodzaju problemu. Jeśli nie ma przeciwwskazań to drenaż limfatyczny można wykonywać praktycznie codziennie. Najczęściej klienci korzystają z tej formy terapii uciskowej jedynie 2–3 razy w tygodniu. Zaleca się więc przeprowadzanie 4–10 zabiegów.

Przed zabiegiem

Drenaż limfatyczny w zasadzie nie wymaga przygotowań. Jest też całkowicie bezbolesny i nie wymaga żadnego znieczulenia. Zabieg wykonuje się w specjalnym kombinezonie zakładanym albo na wygodną odzież, albo bezpośrednio na ciało. Jeśli chcesz pozostać w swoim ubraniu, pamiętaj o wzięciu ze sobą wygodnych legginsów, itp.

Technologia drenażu limfatycznego w terapii obrzęków

Cellulit występujący u kobiet ma kilka przyczyn, wśród których znajdują się też między innymi znane wszystkim zaburzenia limfatyczne. Przy skłonności do obrzęków limfatycznych rozwija się szczególnie cellulit obrzękowy, widoczny już nie tylko na pośladkach czy udach, ale również w okolicach łydek, a nawet kostek. Występują wtedy wahania wagi, które są głównie zależne od cyklów miesięcznych. Cellulit obrzękowy z łatwością możemy rozpoznać po wyglądzie ciała: jest ono względnie miękkie, obrzęknięte i gąbczaste w dotyku. Najbardziej spektakularne efekty w terapii tej formy cellulitu dają masaże limfatyczne. Zejście obrzęków jak i usprawnienie działania systemu chłonnego powoduje, że już bezpośrednio po wykonanym zabiegu obwody ciała są w znacznym stopniu mniejsze. Pełna seria pneumatycznych drenaży limfatycznych wygładza skórę oraz wyszczupla sylwetkę. Drenaż limfatyczny sprawdza się też oprócz tego w terapii innych form cellulitu: tłuszczowego jak i cyrkulacyjnego. Najczęściej jednak wspiera inne zabiegi, które szczególnie koncentrują się na redukcji tkanki tłuszczowej oraz uelastycznieniu tkanki łącznej, otaczającej liczne skupiska patologicznie powiększonych komórek tłuszczowych. Pneumatyczny masaż drenujący wykorzystywany jest do poprawy krążenia krwi i limfy w kończynach górnych i dolnych, w tym do leczenia zaburzeń w obwodowym przepływie krwi i limfy np. w obrzęku limfatycznym oraz w przypadku „syndromu ciężkich nóg”.

Efekty zabiegu drenażu limfatycznego

Efekty

Masaż limfatyczny poprawia ogólny stan organizmu zwiększając krążenie limfy i krwi
Stymulacja układu krwionośnego daje lepsze odżywienie i dotlenienie komórek
Na poziomie systemu limfatycznego presoterapia poprzez stymulację odpowiednich punktów na ciele zmniejsza objawy zatrzymywania wody oraz usuwa z organizmu rozpuszczalne w wodzie toksyny

Spodziewane efekty

Zmniejszenie obwodów
Wsparcie odchudzania
Zejście zastojów wodnych
Zapobieganie żylakom
Odtrucie organizmu
Ulga po treningu sportowym, relaks
Redukcja cellulitu i wygładzenie ciała
Przyspieszenie metabolizmu tkanki tłuszczowej po zabiegach typu lipoliza
Odprężenie i uspokojenie skurczów mięśni
Redukcja bolesnych obrzęków, także w zespole ciężkich nóg
Ujędrnienie i poprawa kolorytu skóry

Przeciwwskazania

Padaczka
Różyczka
Stany gorączkowe
Jaskra
Ostry obrzęk płuc
Patologiczna ciąża
Choroby nowotworowe
Ostry uraz tkanek miękkich
Ostra neuropatia i pleksopatia
Niejasne dolegliwości bólowe w rejonie jamy brzusznej
Choroby powodujące dekompensację układu sercowo – naczyniowego
Niewydolność wątroby lub nerek
Zapalenie naczyń chłonnych
Wszczepiony rozrusznik serca
Rozpoznana lub podejrzenie zakrzepicy żył głębokich
Procesy powodujące niedrożność w obszarach objętych drenażem limfatycznym
Osteosynteza lub wymiana stawu w rejonie objętym drenażem
W przypadku osób, u których występują żylaki konieczna jest wcześniejsza wizyta u chirurga naczyniowego w celu wykluczenia przeciwwskazań

Korzyści dla pacjenta

Bezinwazyjny zabieg, który działa na jeden z podstawowych problemów cywilizacyjnych: skłonność do obrzęków kończyn
Ugruntowana i sprawdzona klinicznie metoda leczenia
Zabieg pożądany przez pacjentów, którzy coraz częściej szukają naturalnych metod leczenia, bez stosowania farmakologii
Terapia wykorzystywana w przypadku syndromu ciężkich nóg
Zabieg wykorzystywany do leczenia obrzęków pourazowych i pooperacyjnych
Zadowolenie klientów – przyjemne w odczuciu masaże dają natychmiastowe rezultaty i przynoszą ulgę
Zabieg dla każdego, kto chce zapobiegać tworzeniu się żylaków i obrzęków
Bezpieczeństwo – elektroniczny system kontroli ucisku
Szerokie zastosowanie zabiegu w estetyce, medycynie, rehabilitacji i sporcie

Zainteresowana zabiegiem?

Skontaktuj się z nami, a zarekomendujemy zabieg idealnie dobrany do Twoich potrzeb

Call Now Button